Rekuperace představuje zařízení určené pro větrání s minimálním únikem tepla. Jeho spotřeba energie je přitom minimální. Tento systém pracuje na základě výměníku tepla, který tím, že z odváděného vzduchu odebírá teplo, případně ho v sobě akumuluje a odevzdává ho do čerstvého vzduchu přiváděného z venkovního prostředí do interiéru, minimalizuje tepelné ztráty, které by vznikaly při potřebě přiváděný čerstvý vzduch ohřívat na požadovanou teplotu. Nevzniká zde tedy efekt prudkého ochlazení v interiéru jako v případě běžného větrání okny.

 

OBECNÉ VÝHODY REKUPERACE

Rekuperace navíc pracuje i v letním období stejně účinně a ve spojení se zemním kolektorem zabezpečuje přívod chladného vzduchu o teplotě cca +12° C což znamená, že jeden ventilátor se spotřebou cca 3 W elektřiny nám může klimatizovat i celý dům téměř zdarma.

Systém je navíc vybaven speciální účinnou filtrací, která dokáže zachytit prach, nečistoty a pyl, které by do interiéru mohly vniknout okny, proto je hlavně vhodný pro alergiky.

 

MODERNÍ REKUPERAČNÍ JEDNOTKY

Ve společnosti Scandi Haus.CZ, s.r.o. se snažíme jít s dobou při realizaci nízko-energetických montovaných domů na klíč. Z toho důvodu instalujeme do domů na klíč nejnovější model rekuperačních jednotek v provedení SINGLE ROOM systém.

 

DIZAJN REKUPERAČNÍ JEDNOTKY

Ventilátor se skládá z teleskopického vzduchového potrubí s nastavitelnou délkou, ventilační jednotkou, montážní deskou a vnějším větracím odsavačem (digestoří). Vnitřní část potrubí se skládá ze dvou filtrů a keramického akumulátoru energie (regenerátoru).

Mřížka

Moderní mřížky ventilačních systémů jsou designované v dnešní době tak, aby zapadly do jakéhokoliv interiéru. Většina ventilačních jednotek je vybavených automatickými žaluziemi. Vnitřní lemování mřížky je opatřeno izolační vrstvou pro utlumení zvuku.

 

Keramický energetický akumulátor

Vysoce kvalitní keramický energetický akumulátor s regenerační účinností až 90% se používá pro teplý odpadní vzduch. Díky své buněčné struktuře, jedinečný energetický akumulátor má větší kontaktní plochu, teplovzdušné izolování a akumulační vlastnosti.

Keramický akumulátor energie má speciální anti-bakteriální úpravu, aby se zabránilo vytváření bakterií uvnitř. Antibakteriální vrstva je dimenzována na 10 let provozu. Vnitřní stěna akumulátoru je lemována tepelněizolačním materiálem, který zajišťuje těsnění.

 

Montážní deska

Pro usnadnění obsluhy ventilátoru je rekuperace vybavena montážní deskou, filtrem a akumulátorem. Ventilační jednotka je připevněna k montážní desce pomocí speciálních magnetů a kontaktních zásuvek.

 

Reverzní ventilátor

Vzduch je nasáván nebo odsáván reverzibilním axiálním ventilátorem s EC motorem (EC – elektronický komutovaný). Díky technologii EC ventilátory se vyznačují nízkou spotřebou energie. Ventilátor je napájen bezpečným napětím 12 V. Motor má integrovanou ochranu proti přehřátí a kuličková ložiska pro dlouhou životnost.

Filtry

K čištění přívodového a odvodového toku vzduchu se používají filtry. Filtry zajišťují čištění vzduchu od prachových nečistot a hmyzu. Jejich dalším úkolem je zabránit znečištění ventilátoru. Filtry se mohou čistit vysavačem nebo propláchnutím vodou bez rizika ztráty antibakteriálních účinků.

 

Vnější ventilační odsavač

Speciálně navržený vnější kryt umožňuje odstraňování proudu vzduchu extraktu a kondenzátu, který je generován ve venkovním ventilačním odsavači.

Kromě toho, že vnější ventilační odsavač zabraňuje vnikání vody a cizích předmětů do ventilátoru. Zevnitř je pokryt izolačním materiálem, který absorbuje pronikání hluku z ulice do místnosti přes ventilátor a zároveň zabraňuje kondenzaci. Vnější kryt je vyroben z polymerního hliníkového vlákna.

 

Napájecí kabel

Rekuperace může být napájena prostřednictvím zastrčeného kabelu v zásuvce rozvodů elektrické sítě. V případě, že se používá více jednotek je vhodné je zapojit do stejné sítě, přičemž napájecí kabely mohou být přímo integrovány do této sítě.

 

VENTILAČNÍ SYSTÉM ZALOŽENÝ NA REKUPERAČNÍCH JEDNOTKÁCH

Single room systém představuje instalaci ventilátorů v místnostech, kde jedna rekuperační jednotka je namontována v každém pokoji (pro cca 66 m3).

Poslední příspěvky
Napíšte nám

Pokud máte zájem o projekt nebo jakékoliv dotazy, ozvěte se.

Nečitelné? Změnit text. captcha txt