S využitím LED žárovek v běžné domácnosti se sníží náklady na osvětlení vašeho domu až o 90%.

CO JE LED?

LED nebo taktéž luminiscenční dioda (elektroluminiscenční dioda, LED dioda, dioda emitující světlo) je elektronická součástka tzv. polovodič vyzařující úzkospektrální světlo při přechodu elektrického proudu v propustném směru.

LED žárovky jsou adekvátní a plnohodnotnou náhradou v osvětlovací technice. Oproti běžným žárovkám, LED nabízí výhody jako delší životnost a velmi nízkou spotřebu energie. Životnost dosahuje víc než 50 000 hodin, zatím co spotřeba je řádově v jednotkách wattů v závislosti na počtu použitých LED diod.

Nejlevnější verzí jsou infračervené diody, následují zelené a modré, které jsou nejdražší verzí. Využití LED žárovek je jak v domácnosti, tak i ve formě indikátorů a velkoplošných zobrazovačů pro reklamní účely. V současnosti se využívají i jako světelná dopravní signalizace. Pro svou dlouhou životnost a otřesuvzdornost platí i v automobilech, dokonce i jako náhrada koncových brzdových či směrových světel. Infračervené LED a zejména laserové diody se používají pro přenos informací prostřednictvím optických vláken. Laserové diody našly hromadné uplatnění i v oblasti uchovávání údajů (CD, DVD).

 

HISTORIE LED TECHNOLOGIE

LED technologie z historického hlediska je datována již do roku 1907, kdy Henry Joseph Round objevil existenci elektroluminiscence.

Elektroluminiscence je jev, po kterém vzniká elektromagnetické záření, díky kterému LED dioda svítí. První prakticky použitelnou LED diodu vyvinul v roce 1962 kanadský vědec Nick Holonyak. Tato LED dioda vyzařovala červené světlo.

V úplných začátcích byly LED-ky využívány jako kontrolky z důvodu slabého výkonu a slabému spektru poskytnutých barev. Označení LED si získaly spojením slov Light Emitting Diode (světlo-emitující dioda). V roce 1971 nastal v této oblasti posun, který přinesl nové barvy LED diod, což rozšířilo využití LED technologie. Navzdory pokroku však byla LED technologie nákladná, využívala se speciálně v technických přístrojích a zařízeních. Teprve v roce 1995 se podařilo vyrobit první bílou diodu, která otevřela cestu pro sestrojení využitelné LED žárovky pro běžné spotřebitele.

 

VÝHODY LED OSVĚTLENÍ

 • LED osvětlení produkuje více světla na Watt v porovnání s obyčejnou žárovkou, nejvýkonnější LED více než 100 lm/W, zářivka 48-65 lm/W, halogenová žárovka 16-22 lm/W, obyčejná žárovka cca 15 lm/W
 • LED žárovky mají při srovnatelné svítivosti několikanásobně nižší provozní náklady
 • LED vyprodukují méně tepla než konvenční světelné zdroje, typicky do 40° C při výkonu 1-5W
 • LED dosahují extrémně dlouhou životnost – kolem 50.000 hodin (více než 17 let při 8 hodinové denním provozu), někteří výrobci uvádějí až 100.000 hodin
 • LED žárovky vyzařují světlo požadované barvy bez používání optických barevných filtrů
 • LED žárovky ve funkci stmívání nemění svou barvu při snížení napájecího proudu na rozdíl od běžných žárovek, které při snížení napájecího proudu vydávají výraznější žluté světlo
 • LED osvětlení je nárazuvzdorné
 • LED osvětlení je ideální v případech, kdy je nutné často zapínat a vypínat světlo
 • LED žárovky neemitují ultrafialové ani infračervené záření, stávají se tedy vhodnými pro použití i v muzeích, galeriích a dalších aplikacích, kde je UV a IR vyzařování ze světelného zdroje nepřijatelné
 • LED osvětlení nevyžaduje žhavení vlákna při rozsvěcování a snižuje dobu rozsvícení
 • LED žárovky neobsahují rtuť ani těžké kovy, které jsou zdraví škodlivé
 • Možnost vlastní výroby designových svítidel – dostupnost LED čipů a řídící elektroniky

 

LED osvětlení se stává symbolem 21. století. Nachází využití v mnoha technických a uměleckých oblastech, taky v osvětlení domácnosti, a to především díky jejím výhodám, jako jsou nízká spotřeba elektrické energie (min. 10x nižší), vyšší účinnost (90% elektrické energie mění na světelnou energii, klasické žárovky pouze 3 a 5%), dlouhá životnost (až 50 000 hodin).

Nevýhody led:

 • Vyšší pořizovací náklady v přepočtu na 1 lm
 • LED technologie vyžaduje napájení přesným proudem
 • LED vyzařuje světlo úzkým paprskem, je nezbytné využívání čoček
 • Delší adaptace na LED osvětlení – působí slaběji
Poslední příspěvky
Napíšte nám

Pokud máte zájem o projekt nebo jakékoliv dotazy, ozvěte se.

Nečitelné? Změnit text. captcha txt