Warning: strpos() expects parameter 1 to be string, array given in /data/0/8/08c44c9e-9a6a-4188-b3f8-cb53bab78882/scandihaus.cz/web/wp-includes/blocks.php on line 20
SIP panely - Scandi Haus CZ s.r.o.

Panely SIP (Structural insulated panels) jsou prefabrikované, univerzální, jednoduché a velmi kvalitní stavební systémy, které přináší vynikající izolační vlastnosti a vysokou konstrukční stabilitu při celkově nízké váze celého systému. Technologie byla poprvé použita v USA v roce 1952 a dnes tam tvoří celé jedno stavební odvětví. Jde o vyspělou metodou výstavby, která je odzkoušená mnoha desetiletími používání nejen na severoamerickém kontinentu, ale i jinde ve světě. Na tomto základě vznikl i náš stavební systém pro výstavbu rodinných domů na klíč, který byl certifikován dle české legislativy a harmonizovaných evropských norem.

 

SLOŽENÍ SIP PANELU:

  • tloušťka panelu 170 mm
  • 2x OSB 1,5 cm
  • polystyrén EPS 140mm

OSB DESKY

OSB deska (Oriented Strand Board) je vysoko kvalitní dřevěná deska, plošné lisovaná z rozprostřených velkoplošných třísek, převážně z borovice, spojených umělou pryskyřicí. OSB deska je sestavená ze 3 vrstev. Třísky ve vnějších vrstvách jsou orientovány rovnoběžně s délkou nebo šířkou desky. V prostřední vrstvě (jádru) mohou být třísky ukládány náhodně nebo obecně kolmo na lamely vnějších vrstev. Takto laminované vrstvy jsou při určité teplotě a tlaku spojené voděodolnou umělou pryskyřicí. Výrobní technologie tak umožňuje získat dřevěnou desku (více než 90 % dřeva) odolnou vůči vlhkosti a bez běžných chyb. OSB desky byly vyvinuty hlavně pro stavební průmysl, kdy hrany desek jsou hladké nebo opatřeny perem a drážkou. Ohraničení s perem a drážkou umožňuje desky snadno, pevně a přesně spojovat. OSB desky se dělí na typy OSB/1 až OSB/4. Nejběžnější používané jsou desky OSB/3, které jsou vhodné na použití v mírně vlhkém prostředí (interiér a exteriér).

 

VLASTNOSTI OSB DESEK

OSB desky mají oproti ostatním konstrukčním materiálům několik výhod:

  • dobrý tepelný odpor (dřevo je přírodní izolant)
  • velké formáty umožňují méně spojů a tím i méně akustických a tepelných ztrát
  • dobrá požární odolnost v závislosti od druhu OSB desky
  • odolnost proti nárazům a vibracím
  • odolnost vůči zemětřesení a silným větrům (ověřené v USA, Kalifornii, na Floridě i v Japonsku)
  • zdravotní nezávadnost (testováno EÚP Praha)
  • výborná opracovatelnost

Povrch OSB desek může být broušený nebo nebroušený, surový nebo foliovaný. OSB desky se využívají při projektech jako dřevostavby, zejména jako podlahové, střešní a stropní konstrukce, obaly a bednění. Výhodné řešení je i využití OSB desek jako stěny, přepážky, podlahy či samotné nosníky.

 

FORMÁTY OSB DESEK

Nejčastěji formáty OSB desek jsou 2500 x 1250 mm, 2500 x 675 mm a 2500 x 625 mm.

Tloušťka OSB desek může být od 6 – 25 mm.

Hustota odpovídá třem hodnotám 6-10 mm 650 kg/m3, 11-15 mm 630 kg/m3 a 18-25 mm 610 kg/m3.

Výhodou OSB desek je bezproblémové řezání, vrtání, lepení, broušení, moření, lakování či natírání stejně jako masivní dřevo. Kromě toho je možné OSB desky omítat speciální omítkou, případně využít keramické obkládání. Mikrostruktura dřevní hmoty chrání hrany proti nalomení při spojování hřebíky. Deska má vysokou tuhost, je odolná vůči posunutí a ohybu, což jsou důležité vlastnosti pro stavbu nosníkových konstrukcí. Vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům je dosažena díky smíchání dřevní hmoty s parafínovou emulzí.

 

HISTORIE OSB DESEK

Technologie OSB desek byla vyvinuta na severoamerickém kontinentu v padesátých letech dvacátého století jako plnohodnotná náhrada za dražší stavební překližku, která byla v té době nedostatkovým zbožím. Překližka se totiž využívala ve Spojených státech a v Kanadě. V těchto zemích, podobně jako v zemích skandinávských, má výstavba rodinných domů i ostatních budov technologií dřevostaveb velkou tradici a oblibu.

V současnosti evropskému trhu odpovídá OSB označení jen dřevotřísková deska splňující normu EN 300.

 

Polystyrén

Polystyrén jako materiál snad ani nemusíme blíže představovat. Jeho vlastnosti zná téměř každý a běžně se ve stavebním průmyslu využívá. Buňky polystyrénu ve své uzavřené struktuře nepohlcují téměř žádnou vodu. K tomu dochází do určité míry jenom v pórech mezi vzájemně svařitelnými částicemi pěnové hmoty. Po vysušení se vracejí do původní podoby. Během krátké doby se pod vlivem poptávky vyvinul tzv. samozhášecí polystyrén, který lépe odpovídá požadavkům na protipožární ochranu budov. Z požárního hlediska je vhodné široké použití EPS do sendvičových konstrukcí mezi nehořlavé materiály.

Vlastnosti polystyrénu:

  • odolnost vůči vodě
  • vynikající tepelněizolační vlastnosti
  • protipožární bezpečnost
  • jednoduchá a bezpečná manipulace
Poslední příspěvky
Napíšte nám

Pokud máte zájem o projekt nebo jakékoliv dotazy, ozvěte se.

Nečitelné? Změnit text. captcha txt